Pamuk


Pamuk

    Texpro Tekstil Pazarlama A.Ş olarak; Hindistan merkezli GTN firmasının Türkiye’deki resmi satış temsilciliğini üstlenmekte ve ipliklerinin satışını yapmaktayız.

Linz Textil, 1966 yılından bu yana pamuk iplik üretimi yapmaktadır. Güçlü finansal yapısı, yenilikçi üretim anlayışı ve kalite politikası ile müşteri memnuniyetini her zaman en üst seviyede tutmuştur.

Bu vizyon ve misyon çerçevesinde dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de güçlü ve uzun yıllara dayanan iş birlikleri kurmuş, İstanbul, Bursa, İzmir, Denizli, Tekirdağ ve daha birçok şehrimizdeki tekstil firmalarına iplik tedariği yapmıştır ve aktif olarakta yapmaya devam etmektedir.

GTN Group doğa dostu bir üretim tesisine sahip olması ve doğaya vermiş olduğu önemden dolayı üretim tesisi içerisinde kullandığı elyafların tamamını çevreci bir yaklaşım ile işlemektedir.

GTN Group, müşteri talebine göre Supima, Pima, Giza, Pristine, Shankar gibi elyafları kullanarak, elyaf cinsine uygun şekilde Ne 240 inceliğine kadar iplik çekebilmektedir. Bu incelikte iplik üretebilecek tesise ve kaliteye sahip öncü firmalardan biridir.

Bununla birlikte, bütün kalınlıklar için Tek kat, Çift kat(TFO) ve Siro olarak iplikler çekilebilmektedir.

 

Ring İplik Çekimi Nedir?

Pamuk iplikçiliğinde son basamak, fitil makinesinden gelen fitilleri çekimle inceltilerek kullanılacağı yere uygun kalınlıkta ve mukavemette iplik elde etmek ve bu ipliği makaralara sarmaktır. Bu işlem, ring iplik makinelerinde gerçekleşir.

Pamuk iplikçiliğinde fitil makinesinden aldığımız fitil, ring iplik makinelerinde çekilerek inceltilir, iplik oluşumu için yeterli inceliğe getirilen bu lif demetine büküm verilerek mukavemet kazandırılır. Bu üretim şeklide Ring iplik üretimi olarak adlandırılmaktadır. Karde ve Penye ipliklerin üretiminde bu sistem kullanılmaktadır.

 

Penye Nedir, Pamuk lifleri içerisindeki kısa liflerden kurtulmak amaç ile tarama işlemine tabi tutulur, bu işlem sonrasında kısa olan pamuk lifleri ayrılır ve birbirine yakın uzunluklarda olan ve daha düzgün lifler elde edilir. Bu işlem tekstil dilinde penyeleme olarak adlandırılır.

Karde Nedir, Tarama işlemi uygulanmayan liflerden çekilerek elde edilen ipliğe denir.
Penye ipliğe göre kalite biraz daha düşük ve iplik daha sert bir tuşeye sahiptir.

 

Open-End İplik Çekimi Nedir?

Open-End (açık uç) iplik eğirme sistemi Ring ipliğinden tamamen farklı bir üretim tekniğidir. Ring iplik çekim sisteminde daha uzun ve düzgün elyaflar kullanılırken, Open-End çekim sisteminde kısa ve daha düzgünsüz elyaflar elyaflar kullanılmaktadır.

Çekim işlemi için hazırlanan pamuk fitili ile çok yüksek devirde dönen bir rotor beslenir. Merkezkaç kuvveti sayesinde fitil, rotor yüzeyine yayılarak sabitlenir. Rotor içerisine uzatılan bir fitil sürekli olarak çekilerek open-end iplik üretilmektedir.

Pamuğun en kısa elyaflarının bile değerlendirilerek üretimi yapılan bu iplik oldukça ekonomiktir. Ancak iplik bütünlüğünü sağlayabilmek için büküm sayısı ring sistemine göre daha yüksek olmak zorundadır. Bu da daha sert bir tuşeye sahip olmasına neden olmaktadır.