BAMBU İPLİK


Birçok tropikal ülkede önemli miktarda yetiştirilmektedir. Bambu yabani bir bitki olarak doğada veya Hindistan, Birmanya, Tayland, Endonezya, Çim, Japonya, Filipinler, Avustralya, Güney Afrika, Güney Amerika ve Kuzey Amerika’nın güney kesimlerinde yetişir.

BAMBU ELYAFININ ÖZELLİKLERİ

Doğal antibakteriyel özellik.

Bambu pestisidler kullanılmadan tabi olarak yetiştirilir. Bambu nadiren zararlı böcekler tarafından yenir ve patogen tarafından bulaştırılır. Bilim adamları Bambu elyafında, özel anti-bakteriyel ve bakterio-statik, biyolojik madde olan, bambu kun(özü)’un bulunduğunu bulmuşlardır. Bu madde, bitmiş bambu kumaşlarda da mevcudiyetini devam ettirir. Çünkü, bambu selüloz möleküllerine sıkıca bağlanmıştır. Bambu kumaşların, doğal yapıları gereği, anti bakteriyel ve koku giderici olduğu belirtilir. Yapılan tetkiklerde, bambu kumaşların elli kez (50) yapılan yıkamalardan sonra da, çok iyi antibakteriyel ve bakteriostatik fonksiyonlarını devam ettirdikleri görülmüştür. Yapılan testlerde, bambu elyafına yerleşen bakterilerin %70’nin yaşayamadığı görülmüştür.

Yeşil ve Biyolojik yok olma kabiliyeti

Bambu elyafı çok çabuk büyüyebilen, çok az pestiside ve diğer çiftçilik vasıtalarına ihtiyaç gösterir. Diğer elyaflara, mesela, pamuk ile kıyaslandığında, yetiştirilirken çok az su ve pestiside ihtiyaç gösterir. Bu yüzden pamuk gibi çevreyi kirletmez. Bambu havaya verilen zararlı gazları emer, daha fazla oksijen verir, tekrar ekilmeye ve gübreye ihtiyaç göstermez. Kökleri erozyona müsait toprak yapısını düzeltmek için çok faydalıdır.

Tabii ve çevre dostu elyafı kimyevi katkı maddeleri olmadan meydana getirir. Daha önemli bir vasıf ise, biyolojik olarak yok edilebilen eşsiz bir tekstil elemanıdır.

Bambu elyafı tabiattan gelip, sonunda tabiata döner. Bambu elyafı, 21.yüzyılın en yeşil ve çevre dostu olan yeni bir tip tekstil elemanı olarak gösterilmektedir.

Mor ötesi ışınlardan (Ultra violet) korunma

Atmosferin bozulması, çevre kirliliği ve ozon tabakasının bozulmasından dolayı, dünyamıza daha fazla mor ötesi ışınlar gelir. Mor ötesi ışınlara maruz kalmak deri kanserine yol açar.

Bambu elyafından yapılan giysiler, değişik dalga boyundaki mor ötesi ışınların radyasyonunu emer ve insan vücuduna gelecek zararı azaltır.

Nefes alabilen ve serin tutan bir elyaf

Bambu kumaşlarda nadir bulunan nefes alma kabiliyeti olup, onu inanılmaz serin ve rahat tutan giysi haline getirir. Bunun sebebi ise, bambu elyafının kesitinde mikro açıklık ve mikro deliklerin olmasıdır. Bu şekilde, daha iyi rutubet emme ve havalandırma kabiliyetine sahiptir.

Bu şekildeki özel mikro yapısından dolayı, bambudan yapılmış giysiler, insan terini çok çabuk emer ve uçurur. Bambu kumaşdan yapılan giysiler, sıcak şartlarda, insanlara çok iyi serinlik ve rahatlık verir.

Nem Emilimi

Bambu tekstil olarak kullanıldığında da, bitki olarak sahip olduğu vasıfları gösterir. Bambu, çok büyük miktarda rutubet emebilir ve ağırlığının üç mişli su emebilir. Bu özellik, vücuttaki teri kolayca emerek, buharlaştırmasına yarar. Bundan dolayı bambu elyafından yapılan giysiler derinin (insan teninin) hemen üzerinde kullanılır.

Koku Giderme

Bambu ağaçının birçok antibakteriyel özelliği olup, bambudan yapılmış kumaşlar, birbirlerini takip eden yıkamalara rağmen bu özelliklerini saklarlar. Bu özellik, giysiler üzerinde biriken bakterileri ve oluşa gelen nahoş kokuları azaltır. Aynı zamanda, insan derisinde yaşayan ve koku neşreden bakterileri de öldürdüğü için, giysilerin daha az kokmasını temin eder. İlaveten, bambu elyafının tecrid edici özelliğinden dolayı, kullanan insanların, yazın serinlik, kışın ise sıcaklık hissetmelerine sebep olur.

Bambu kumaşlarda olan çeşitli ve birçok özellikler, kumaşlar için değişik tipler arayan kumaş desinatörleri için fevkalade bir seçim yaratır. Bu elyafdan yapılan kumaşlar, çok parlak renklere boyanabilir, çok dökümlü olup, örme gömleklerden, dokunmuş eteklere kadar kullanılabilir. Koku giderme özelliği, çocuk bezleri için ideal kumaşı temin eder.

Yumuşaklık

Bambu kumaşı çok yumuşak olup, deri üzerine giyilebilir. Diğer bazı bu tip elyaflara alerjisi olanlar, bu konuda Bambu’dan şikayet etmezler.

Elyaf tabi olarak düzgün ve yuvarlak olup, rahatsız edebilecek keskinlikleri ortadan kaldıracak kimyevi işlemlere ihtiyaç göstermez.

Bambu elyafının kullanış yerleri

Bambu, doğanın hakiki bir harika bitkisi olup, binbir çeşit kullanım yeri vardır. Bambu kumaşlar, tamamen bambu eşyafından üretilen iplikler ile yapılıp, fevkalade ıslaklık ve su buharı geçirgenliği, yumuşak tuşe, daha iyi bir döküm ve kolay boyanabilme özelliklerine sahiptir.

Bambu elyafı tekstil dünyasına giren en yeni bir elemandır. Bambu, şu anda elyaf haline getirilmiş olup, kaşmir ve ipek arasında bir his verir. İpek veya floş gibi bir akıcılık, kaşmir gibi yumuşak bir dokunuşa sahiptir. Moda dünyası sürekli olarak yeni malzemeler arar. Bambu çok iyi bir yazlık elyaftır. Bundan yapılan kumaş, antibakteriyel ve çevre dostudur. Bambu, yenilenebilir bir kaynak olup, bambu ipliğinin üretimi çevreye dost şekilde yapılır. Kumaş nefes alabilir ve sıcak iklimde pamuktan daha serin tutar. Bu kumaşdan yapılan giysiler, alışılagelmiş giysilerin seviyesinde satılmaktadır. Bu giysilerde belirli yumuşaklık, serinlik ve hafiflik vardır. Her türlü giysinin üretiminde kullanılır.

 

Bambu İplik Çekimleri

Siro       (Ne 10 – Ne 50)

Ring       (Ne 10 – Ne 50)

Vortex     ( Ne 10 – Ne 50)

Open End   (Ne 4 – Ne 16)

Compact    (Ne 10 – Ne 50)

Bambu elyafı ile Pamuk Penye, Tencel ve polyamid elyafları belli oranlarda karıştırılarak, karışımlı iplikler üretilebilmektedir. Boyalı ve melanj olarak müşterilerin taleplerine göre üretim yapılmaktadır.